İzolasyon Yağı: 
İzolasyon yağı trafo yalıtım sisteminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, alçak gerilim trafolarında, 12-1000V aralığında kullanılan transformatörler veya düşük güç sınıfı transformatörlerde yalıtkan yağa ihtiyaç duyulmaz.

Yalıtım Kağıdı:
  Kağıt, bir ağ ya da tabaka oluşturmak üzere keçeleşmiş sebze liflerinden yapılmış bir kumaştır. Lifli ham maddeler pamuk, kenevir, manila, saman ve iğne yapraklı ağaçlar dahil olmak üzere bitkilerden elde edilir.

Sunta: Transformatörlerin elektrik, mekanik ve termal tasarımında kullanılan çeşitli bileşenleri üretmek için yaygın olarak kullanılan bir izolasyon malzemesidir. Hücrelerinde çok selüloz içeren bitkisel liflerden yapılmıştır.

Ahşap: Ahşap bazlı laminatlar, çeşitli ahşaplardan seçilen veneerlerden imal edilmektedir. Kaplamalar kurutulur ve kısmen veya tamamen doğal fenomenle emprenye edilir. Çeşitli yalıtım bileşenleri yapmak için kullanılır.

Sargı İçin Yalıtılmış Bakır İletken: üç transformatörlerinde, örneğin kağıtla kaplanmış dikdörtgen bakır iletken, ikiz kağıt ile kaplanmış dikdörtgen bakır iletken bir araya toplanmış, sürekli olarak aktarılmış kağıt kaplanmış bakır iletken, ikili transpozisyonlu bakır iletken birlikte demetlenmiş, farklı türlerde izoleli bakır iletken sargılar kullanılır.

İzolasyon Bandı: İzolasyon bandı çeşitli bantlama amaçları için kullanılır; çekirdek cıvata izolasyonunda, yüksek mukavemetin gerekli olduğu yerlerde ve trafo göbeklerinin bantlanmasında kullanılır.